Cuma, Eylül 4, 2015
İşaret Dili Kursu

İşaret Dili Kursları ”Engellilere Devletin Emeklilik Planı”

engelliler_nasil_emekli_olur_h1850

Engellilere Devletin Emeklilik Planlaması 

Çalışma gücü kaybı bakımında kanunun aradığı maluliyet gerektirir orana sahip olması malulen emeklilik için yetmez. Zira ilk defa sigortalılığa başlamadan evvel maluliyet gerektirir durumda olmamak da malulen emekliliğin olmazsa olmaz şartlarındandır.

İşte bugünkü yazımızı da bu konuya yani çalışmaya başlamadan önce malûliyet gerektirir durumda olduğu için malulen emeklilik hakkına sahip olmayanların nasıl emekli olabilecekleri konusuna ayırdık. Yasaya göre bunları da sigortalılık başlangıçlarına göre kategorize etmek gerekiyor. Ayrıca sigortalılık türlerine göre bunları üç kategoride değerlendirmek gerekiyor.

SSK Sigortalıları

Ekim 2008 öncesi ilk defa iş sözleşmesi ile çalışmaya başlayarak sigortalı sayılanlardan işe başlamadan evvel çalışma gücünün en az üçte ikisinin veya iş kazası ve meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını kaybedenler yaşları ne olursa olsun; en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığına hak kazanabiliyorlar. Ekim/2008 sonrası ilk defa iş sözleşmesiyle çalışmaya başlayarak sigortalı sayılanlardan ilk defa çalışmaya başladığı tarihten evvel çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybettiği önceden veya sonradan saptanmış olan sigortalılara yaşları ne olursa olsun; en az 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak koşuluyla SGK’ca yaşlılık aylığı bağlanması mümkün  bulunuyor. Sigortalıların ilk defa çalışmaya başladıkları tarihten önce malul olduklarının saptanması SGK Sağlık Kurulu tarafından yapılıyor. İş sözleşmesine göre çalışan sigortalılar için 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 prim ödeme gün sayısı şartı ilk defa 2008/Ekim sonrası sigortalı olanlar için uygulanacak olup sigortalılık süresinin başlangıç tarihine göre 3960 gün sayısı kademelendiriliyor.

 

Beğendin mi? Paylaş!

Yazar hakkında

Yorumlar

www.yedekparca.info